Geoblog.pl    rspoland    Podróże    Kingdom of Thailand, Kingdom of Cambodia, Lao People's Democratic Republic    metamorfoza :)

metamorfoza :)

Laos
Laos, Vang Vieng

ale fajnie................................... WOW !!!

dojechaliśmy do Vang Vieng to w Laosie)) z Luangprabang dotarliśmy tu autobusem niby V.I.P (12$) -nie wiemy tylko na czym to polegało)) - jedyne roznica to taka ze miejsca sa numerowane i kazdy ma swoj fotel i w cenie jest jedzenie i woda w autobusie. jechaliśmy ok 6:30 h w to miejsce bardzo malowniczą i krętą drogą nr 13 po po gorach- standard drogi taki jak z Kurowic do Jerzmanowej :) naliczylem 5 podjazdow i zjazdow ,(takich po 30 min w jedna strone), bylo wąsko i kierowca czesto uzywal hamulca, przy długich zjazdach - wiadomo jak sie to konczy....ale sie udalo, calosc trasy ma okolo 260 km z czego okolo 200 jest po gorach - i nie ma tu szans na 100m prostą , autobus mial 2 postoje jeden w miasteczku Kiewkacham (10min) i drugi juz po przejechaniu gor w miasteczku Vieng Keo, tu moglismy zrealizowac nasz kupon na lunch ktory byl w cenie biletu. na stokach gór rosna głównie drzewa tekowe i bananowce, od samego Luan Prabang do konca gor - jakies 200km wzdluz jezdni wykopany jest row pod swiatlowod, kopią go ludzie na calej dlugosci , kazdy na odcinku swojej wioski. lina juz jest wylozona , swiatlowod w niektorych miejscach juz tez lezy.Pracuje przy tym mnóstwo dzieciakow!!!
Prawie w kazdej wsi po drodze stoja wybudowane przez funadajce lub UNICEF uzdatniacze wody, wszystko to dla dzieciakow zeby nie umieraly przez zatrucia i biegunki.
W autobusie poznalismy pania Ale - Polke ze Szwecji - jechala z mezem do Vientian, dzieki rozmowie znimi podroz minela szybciej. Wysiedlismy na dworcu autobusowym ( usytuowany jakies 1,5 km na polnoc od miasta) i od razu kupilismy bilety do Vientian na 12 lutego na 9 rano. cena okolo 8$ . Dojazd z dworca do centrum 10 000 KIP od osoby - stala stawka, z racji tej ze mialem mape to zorietowalem sie ze tuk - tuk nie zawiozl nas do centrum tylko jakies 300m od miejsca do ktoreco obiecal zawiesc, maly laotanski facecik dostal opr. i usmiechem zawiosl nas tak gdzie chcielismy.
Ogolnie wszyscy w Laosie maja pomroczność mówisz do nich a oni udaja ze rozmunieja a okazuje sie ze mozesz sobie przez to schrzanic plany podrozy, umawiaja sie z toba po to zeby po chwili sie usmiechnac i odwolac to co ustalili, czesto zapominaja, maja bardzo duze problemy z postrzeganie rzeczywistosci tak jak my. moze dlatego sa tacy powolni. ale polubilismy ten kraj jest o wiele bardziej sympatyczny niz Tajlandia i Kambodza, tu sie naprawde mozna wyciszyc i uspokoic.

Zobacyzlismy zachod slonca tym razem z tarasu naszego hoteliku (Vansana Hotel), pozniej poszlismy na kolacyjke - prawie wszystkie knajpy oferuja miejsca lezace przy stolach , bardzo wygodne, nie to co u nas !!! polecam szczegolnie , bardzo fajnie jest sie wylozyc przy stole na poduchach popijac drink z wiaderka i.............. ogladac serial "Przyjaciele" !!!!! puszaczaja go wszedzie i na okraglo. non stop , w kazdej knajpie jest po 5 telewizorow.

Wykupulismy sobie na jutro calodniowa zabawe za 15$: treking, 3 jaskinie, 2 wioski, tubbing w jaskini, tubing na rzece, i zwariowany wodny swiat jakies 5 km na polnoc od Vang Vieng - powinnismy wytrzymac

Aha i jeszcze jedna ciekawostka, przejezdzajc przez skrzyzowanie prosto nalezy obowiazkowo wlaczac swiatla ostrzegawce - czyli wszystkie kierunkowskazy, pomyslcie sobie dlaczego , ja wymyslilem i potwierdzil mi to jeden z kierowcow ,naprawde ten pomysl jest dobry.

Danuta
Danuta - 2010-02-10 20:08
Dzięki za relację,czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.POWODZENIA:)))

Ryszard
Ryszard - 2010-02-11 01:43
Mieliście fajną wycieczkę eleganckim autokarem z ciekawymi widokami.Cieszy,że dobrze czujecie się w Laosie i podchodzicie z dystansem do mentalności krajowców i że świat im także pomaga.Koszulki macie lux- chyba gratis,ale pozycja leżąca do posiłków- niebywałe.Wspaniały ten zachód słońca ,z tarasu.Ciekawe czy wytrzymacie cały wykup na jutro-powodzenia.

Leonidas
_______”$$$$$$$$$$$$$*_______
___________”"***”"”__________

Buli
Buli - 2010-02-11 11:03
Nawet obrusiki z Lao beer :)

Gabi
Gabi - 2010-02-11 20:10
Macie cudowną podróż, obejrzałam wszystkie zdjęcia i przeczytałam relację z trasy. Jedzonko na leżąco jest nawet ciekawe i "szaliki "są wyjątkowe na pewno takiego nie założę. Czekam na dalsze relacje z Waszej podróży. Pozdrawiam serdecznie.

Olka
Olka - 2010-02-11 22:57
A my psioczymy na polski chaos??? nie dostaliście jeszcze oczopląsu??.Wrażenia muszą powalać.Trzymajcie sie mimo wszystko,bo Polak potrafi ;)

rspoland
Rafał S